Philosopher’s stone by Jim Kay

25/03/2017

Zastávám ten názor, že většinou je kniha opravdu neporovnatelná s filmem a často po jejím přečtení, nemá ani cenu film vyhledávat. Mám problém chodit do kina na zajímavé filmy, protože si chci první přečíst knihu. Abych se nepřipravila o ten zážitek. A pokud film vidím z nějakého důvodu dříve, knihu už si nekoupím – chybělo by mi to napětí.

Proto jsem nikdy nečetla žádné z Harryho knih. Byla jsem ještě pořádný prcek když vyšla první kniha, o nějaké čtení jsem neměla sebemenší zájem. Žila jsem tedy filmy. Chodili jsme s bratry pravidelně do videopůjčovny a dívali se pořád dokola na první dva díly. Pamatuju si, že pokaždé když bylo zmíněno nějaké zaklínadlo, utíkala jsem do pokojíku, abych si ho zapsala. To mi bylo asi šest let. Potom jsme šli celá rodina do kina na třetí díl – lístek stál asi šedesát korun, haha. A u čtverky mi běhal mráz po zádech.

Postupem času, když jsem si uvědomila že vůbec nějaké knihy existují, byla jsem zklamaná, že mě to tak nějak oběšlo. Věděla jsem, že budou ještě kouzelnější než filmy (které jsou už tak úžasné), ale přečíst jsem si je nechtěla. Každý díl jsem viděla už TOLIKRÁT, že jsem nevěřila, že bych z knihy i tak něco měla – připravila jsem se o to napětí z příběhu.

Když jsem ale v knihkupectvích objevila tahle vydání, ilustrovaná Jimem Kayem, bylo rozhodnuto! Prostě si je konečně přečtu!

I přesto, že každý díl znám téměř nazpamět, jsem se do příběhu úplně ponořila a knihu přečetla jedním dechem. Díky tomu, že kniha je na KAŽDÉ stránce ilustrovaná, jako by se vám vše odehrávalo před očima. Opravdu žádná stránka není prázdná, vždy má alespoň nějakou tématickou texturu.

Co mě překvapilo, je, že se knihy od filmu zase tolik neliší. Ne tolik jako mi všichni tvrdili, když už, tak opravdu jen v maličkostech.

Ke koupi knihy mě přesvědčili hlavně ilustrace. Myslím, že Jim Kay dokázal zachovat toho ducha, díky kterému tolik lidí tyhle příběhy zbožňuje. A jeho styl mě moc oslovil, každý z obrázků mě inspiruje – i kdybych knihy četla už předtím, tuhle edici prostě koupím.

Mám takový naivní plán, že si koupím všechny díly z této edice a budu je číst sesvými dětmi, abych zachovala Potterovskou generaci a ony si potom také odbíhali do pokojíku zapisovat všechna zaklínadla 😀 Ne vážně, myslím, že kniha může být super dárek pro děti, protože všchny ty ilustrace určitě udrží jejich pozornost 🙂

Z téhle série byly zatím vydány první dva díly. Pokud tedy chcete udělat radost nějakému Harry Potter šílenci ve svém okolí, nebo jste zatím knihy nečetli ze stejného důvodu jako já, není na co čekat,  šup do nejbližšího knihkupectví!

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *